Hoppa till sidans innehåll

Höstmöte 2017-10-21

2017-09-28 16:46
  • Uppdaterad: 2017-09-28 16:46

Välkomna till höstmöte i SSV:s klubbhus 
lördagen den 21 oktober kl. 18.00 

I år blir det lite annorlunda möteskalender med tanke på att vi ändrat bokföringsåret från brutet räkenskapsår till kalenderår. Det gör då att tidigare årsmöte som varit i oktober ersätts nu med höstmöte och tidigare vårmöte som varit i mars/april ersätts med årsmöte. 

Höstmötet kommer att vara ett informationsmöte med ett fåtal punkter på agendan. Syftet med mötet är att styrelsen skall ge information om klubbens aktiviteter samt att vi får tillfälle att träffas över en god bit mat. Önskar medlemmar framföra nya förslag eller förändringar vill vi att dessa inkommer skriftligen senast en vecka före mötet på mejl This is a mailto link

Vi önskar och uppmanar alla medlemmar att gå med i facebook grupp SSV Kalmar som är en sluten grupp. Här får vi snabbt ut viktig information och positiva budskap om vår klubb och medlemmar. Bra information kan också hämtas på vår hemsida www.ssv.nu

Vi har nu infört ett nytt låssystem i klubbhuset och på klubbholmen vilket gör att gamla nycklar inte går att använda. Det nya systemet har inga nycklar utan man öppnar dörrarna med tagg eller kod där varje öppning/låsning registreras i en dator och ger information om vem och när någon varit i de olika byggnaderna.

För er som har gamla nycklar och vill få dessa bytta mot tagg har möjlighet att göra detta 30 minuter innan mötet startar. 

Efter mötet serveras till de som önskar en buffé a la Ola Ekberg med damer till den facila kostnaden av 100 kr bestående av: 

Obs ! Tag med egen dricka. 

Under kvällen kommer vi att få underhållning av vår egen trubadur Harald Fahle som spelar för oss.

 

Anmälan till buffén gör du senast söndagen den 15 oktober till:
Hans Martinsson e-mail This is a mailto link tel. 0768043238 eller 
Annika Engdahl e-mail This is a mailto link tel. 0706777908

Skribent: Jan Olsson
Epost: Adressen Gömd

Sjöräddning Kalmar

 

 

 

Svenska Sjö 

 

13_7m_N

 

 

 

 

web counter


free web hit counter

Besök sedan 2010-03-27

Postadress:
SS Vikingarna - Segling
Kalmarsundsparken 40
39247 Kalmar

Besöksadress:
Kalmarsundsparken 40
39247 Kalmar

Kontakt:
Tel: 072-0085022
E-post: This is a mailto link

Se all info